|
4528
Single-Core Score |
12336
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Fri, 19 Jan 2018 23:41:27 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4528 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4717 | |
| Integer Score | 4323 | |
| Floating Point Score | 4758 | |
| Memory Score | 4597 | |
|
AES
|
4717
3.55 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4713
7.36 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4600
37.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4440
61.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3681
3.78 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4318
2.92 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3449
95.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4488
20.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4204
3.81 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4390
137.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3777
100.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5501
378.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
4698
13.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4878
103.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
4921
12.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4592
3.43 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4657
680.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4665
13658.4 FPS |
|
|
HDR
|
4792
17.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4614
80.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5102
43.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4627
1.35 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4562
12.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4995
86.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4264
22.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12336 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12705 | |
| Integer Score | 13389 | |
| Floating Point Score | 15665 | |
| Memory Score | 4881 | |
|
AES
|
12705
9.57 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18942
29.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18657
150.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16118
223.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
9804
10.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13835
9.36 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
7450
206.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14179
64.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
11405
10.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15332
479.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11046
293.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
12580
865.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
16739
46.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12287
259.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
15850
39.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
18137
13.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16160
2.36 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19642
57500.7 FPS |
|
|
HDR
|
18546
67.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14360
251.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12060
103.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
15776
4.61 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5393
14.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4685
92.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4604
24.6 GB/sec |