|
4381
Single-Core Score |
12397
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Fri, 19 Jan 2018 23:08:45 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4381 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4599 | |
| Integer Score | 4184 | |
| Floating Point Score | 4624 | |
| Memory Score | 4406 | |
|
AES
|
4599
3.46 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4599
7.18 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4488
36.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4330
60.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3577
3.68 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4203
2.84 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3287
91.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4152
18.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4005
3.63 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4297
134.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3763
100.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5315
365.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
4570
12.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4728
100.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
4718
11.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4548
3.40 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4614
673.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4473
13096.9 FPS |
|
|
HDR
|
4664
16.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4487
78.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4871
41.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4531
1.32 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4298
11.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4965
87.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4009
21.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12397 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13662 | |
| Integer Score | 13340 | |
| Floating Point Score | 15808 | |
| Memory Score | 4842 | |
|
AES
|
13662
10.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18575
29.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19210
154.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16040
222.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
9700
9.97 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14117
9.55 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
7345
203.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14103
64.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
11094
10.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15347
479.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10851
288.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
12549
862.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
16877
46.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12200
257.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
15712
39.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
17562
13.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16266
2.38 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19941
58376.1 FPS |
|
|
HDR
|
18494
67.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14751
258.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11957
102.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17314
5.06 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5385
14.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4701
92.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4486
24.0 GB/sec |