|
4282
Single-Core Score |
11901
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Fri, 19 Jan 2018 23:04:18 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4282 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4525 | |
| Integer Score | 4077 | |
| Floating Point Score | 4498 | |
| Memory Score | 4361 | |
|
AES
|
4525
3.41 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4331
6.77 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4414
35.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4287
59.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3373
3.47 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4046
2.74 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3163
87.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4234
19.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4005
3.63 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4199
131.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3609
95.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5112
351.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
4539
12.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4578
96.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
4621
11.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4475
3.34 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4373
638.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4395
12868.2 FPS |
|
|
HDR
|
4508
16.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4460
78.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4711
40.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4379
1.28 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4310
11.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4757
91.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4047
21.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11901 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12178 | |
| Integer Score | 12987 | |
| Floating Point Score | 14944 | |
| Memory Score | 4824 | |
|
AES
|
12178
9.17 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17771
27.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18522
149.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16037
222.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
9358
9.62 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14378
9.73 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
7052
195.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13237
60.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10694
9.69 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14966
467.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10394
276.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
12253
842.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
17040
47.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9607
203.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
14997
37.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
16659
12.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15948
2.33 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19090
55884.8 FPS |
|
|
HDR
|
18180
65.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14165
248.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11712
100.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
16868
4.93 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5342
14.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4693
92.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4480
23.9 GB/sec |