|
4406
Single-Core Score |
11789
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Fri, 19 Jan 2018 22:51:38 +0000 |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4406 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4707 | |
| Integer Score | 4210 | |
| Floating Point Score | 4637 | |
| Memory Score | 4425 | |
|
AES
|
4707
3.55 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4604
7.19 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4499
36.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4452
61.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3606
3.71 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4368
2.96 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3318
92.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4301
19.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4102
3.72 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4284
133.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3661
97.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5161
354.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
4505
12.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4710
99.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
4658
11.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4623
3.45 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4586
669.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4498
13169.5 FPS |
|
|
HDR
|
4681
17.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4504
78.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4995
42.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4506
1.32 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4345
12.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4931
87.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4046
21.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11789 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13394 | |
| Integer Score | 12080 | |
| Floating Point Score | 15672 | |
| Memory Score | 4909 | |
|
AES
|
13394
10.1 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18617
29.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19065
153.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16209
224.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
9707
9.98 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13934
9.43 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4801
133.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13164
59.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10016
9.08 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15481
483.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8117
215.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8840
607.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
17662
49.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12107
255.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
16619
41.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
17830
13.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16288
2.38 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20951
61331.6 FPS |
|
|
HDR
|
15740
57.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15193
266.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10175
87.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
19149
5.59 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5331
14.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4783
90.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4641
24.8 GB/sec |