|
4154
Single-Core Score |
13592
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | acffordyce973 |
| Upload Date | Fri, 08 Dec 2017 17:39:40 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Notebook P370SM |
| Motherboard | Notebook P370SM |
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 799MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel HM87 C2 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 4.6.5 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4800MQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 2.69 GHz |
| Maximum Frequency | 3.69 GHz |
| Package | Socket 947 rPGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4154 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3796 | |
| Integer Score | 4302 | |
| Floating Point Score | 3846 | |
| Memory Score | 4375 | |
|
AES
|
3796
2.86 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4220
6.59 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4065
32.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4183
58.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3983
4.09 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3953
2.68 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4174
115.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4001
18.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4590
4.16 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4013
125.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4029
107.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6639
456.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
4325
12.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3394
71.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
3789
9.45 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3536
2.64 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3632
530.4 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3944
11546.3 FPS |
|
|
HDR
|
4211
15.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3915
68.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4432
37.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3869
1.13 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4092
11.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5827
74.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3512
18.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13592 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12056 | |
| Integer Score | 16359 | |
| Floating Point Score | 15310 | |
| Memory Score | 5173 | |
|
AES
|
12056
9.08 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17844
27.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19157
154.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16132
223.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
14856
15.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14129
9.56 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15416
427.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14331
65.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
13245
12.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14770
461.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13602
361.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
28505
1.96 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
18940
52.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11209
236.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
14574
36.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
15823
11.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15227
2.22 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19873
58177.8 FPS |
|
|
HDR
|
18614
67.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14401
252.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12966
110.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17004
4.97 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5689
15.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6112
70.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3983
21.3 GB/sec |