|
4833
Single-Core Score |
16808
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | kanzie88 |
| Upload Date | Thu, 07 Dec 2017 15:37:29 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7B46 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. Z370 KRAIT GAMING (MS-7B46) |
| Memory | 8.00 GB DDR4 SDRAM 1067MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.00 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-8600K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Maximum Frequency | 4.30 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 3 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 3 |
| L2 Cache | 256 KB x 3 |
| L3 Cache | 9.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4833 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4944 | |
| Integer Score | 5198 | |
| Floating Point Score | 5126 | |
| Memory Score | 3544 | |
|
AES
|
4944
3.72 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5007
7.82 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4870
39.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4948
68.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4924
5.06 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4803
3.25 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5270
146.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4827
21.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5741
5.20 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5078
158.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5067
134.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7894
542.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
4602
12.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5158
109.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
5359
13.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4848
3.62 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5004
730.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4988
14604.4 FPS |
|
|
HDR
|
5202
18.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5160
90.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5499
47.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4953
1.45 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3063
8.49 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6327
68.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2298
12.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 16808 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 7347 | |
| Integer Score | 21514 | |
| Floating Point Score | 20325 | |
| Memory Score | 3308 | |
|
AES
|
7347
5.53 GB/sec |
|
|
LZMA
|
23207
36.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
27505
221.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
13859
192.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
27513
28.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
10933
7.40 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
25147
697.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
24237
110.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
28732
26.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
22526
703.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10099
268.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
37551
2.58 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
24703
68.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9271
196.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
26188
65.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
28157
21.0 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
23208
3.39 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
27997
81959.8 FPS |
|
|
HDR
|
18745
68.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
25697
450.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9869
84.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
28045
8.19 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3020
8.37 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5863
73.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2046
10.9 GB/sec |