|
4614
Single-Core Score |
14698
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 for Windows x86 (64-bit) | |
| User | msbtt |
| Upload Date | Wed, 06 Dec 2017 01:49:49 +0000 |
| Views | 15 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. XPS 15 9560 |
| Motherboard | Dell Inc. 05FFDN |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1197MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel HM175 31 |
| BIOS | Dell Inc. 1.5.0 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3.79 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4614 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4387 | |
| Integer Score | 4707 | |
| Floating Point Score | 4507 | |
| Memory Score | 4624 | |
|
AES
|
4387
3.30 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4516
7.05 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4453
35.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4421
61.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4392
4.51 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4758
3.22 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4578
126.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4484
20.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5182
4.70 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4381
136.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4582
121.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7201
495.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
4143
11.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4511
95.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
4391
10.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4397
3.28 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4520
660.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4465
13073.1 FPS |
|
|
HDR
|
4667
16.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4445
77.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4885
41.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4309
1.26 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4382
12.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5915
73.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3816
20.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14698 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 14075 | |
| Integer Score | 17237 | |
| Floating Point Score | 17158 | |
| Memory Score | 5454 | |
|
AES
|
14075
10.6 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17992
28.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19113
153.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15796
219.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16475
16.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
15664
10.6 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
17561
486.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15472
70.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
13709
12.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
16261
508.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
14486
384.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
31537
2.17 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
17738
49.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12887
272.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
17974
44.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
18326
13.7 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17713
2.59 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
21411
62679.2 FPS |
|
|
HDR
|
19754
71.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
16878
295.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13144
112.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
18271
5.34 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5695
15.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5809
74.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4905
26.2 GB/sec |