|
4584
Single-Core Score |
14395
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 for Windows x86 (64-bit) | |
| User | msbtt |
| Upload Date | Tue, 05 Dec 2017 23:31:57 +0000 |
| Views | 24 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. XPS 15 9560 |
| Motherboard | Dell Inc. 05FFDN |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1197MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel HM175 31 |
| BIOS | Dell Inc. 1.5.0 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3.79 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4584 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4400 | |
| Integer Score | 4610 | |
| Floating Point Score | 4507 | |
| Memory Score | 4686 | |
|
AES
|
4400
3.31 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4493
7.02 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4189
33.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4070
56.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4308
4.43 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4489
3.04 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4663
129.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4409
20.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5115
4.64 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4364
136.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4572
121.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7123
489.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
4163
11.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4349
91.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
4658
11.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4315
3.22 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4425
646.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4420
12941.6 FPS |
|
|
HDR
|
4661
16.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4525
79.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4903
41.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4341
1.27 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4630
12.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5860
73.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3794
20.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14395 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 14419 | |
| Integer Score | 17043 | |
| Floating Point Score | 16379 | |
| Memory Score | 5455 | |
|
AES
|
14419
10.9 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17668
27.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19015
153.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16116
223.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16529
17.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13759
9.31 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
18302
507.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15148
68.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
14194
12.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15730
491.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13784
366.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
31733
2.18 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
18024
50.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11112
234.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
17839
44.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
18243
13.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17632
2.57 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
21379
62583.8 FPS |
|
|
HDR
|
17973
65.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14731
258.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12893
110.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
18234
5.33 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5635
15.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5886
73.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4895
26.1 GB/sec |