|
4411
Single-Core Score |
13876
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 for Windows x86 (64-bit) | |
| User | msbtt |
| Upload Date | Tue, 05 Dec 2017 23:09:51 +0000 |
| Views | 23 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. XPS 15 9560 |
| Motherboard | Dell Inc. 05FFDN |
| Memory | 8.00 GB DDR4 SDRAM 1197MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel HM175 31 |
| BIOS | Dell Inc. 1.5.0 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3.79 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4411 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3880 | |
| Integer Score | 4450 | |
| Floating Point Score | 4485 | |
| Memory Score | 4347 | |
|
AES
|
3880
2.92 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3833
5.99 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3681
29.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4071
56.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3827
3.93 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4601
3.11 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4653
129.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4409
20.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5037
4.56 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4399
137.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4525
120.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7220
496.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
4020
11.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4462
94.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
4639
11.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4408
3.29 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4479
654.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4459
13054.3 FPS |
|
|
HDR
|
4578
16.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4502
78.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4626
39.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4231
1.24 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4221
11.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5773
75.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3371
18.0 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13876 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12192 | |
| Integer Score | 16754 | |
| Floating Point Score | 16122 | |
| Memory Score | 4453 | |
|
AES
|
12192
9.18 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17588
27.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18892
152.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15903
220.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16383
16.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13465
9.11 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
18169
503.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15232
69.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
12330
11.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
16016
500.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13636
362.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
31265
2.15 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
18013
49.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
10780
227.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
17721
44.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
18186
13.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17084
2.49 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
21158
61939.0 FPS |
|
|
HDR
|
18230
66.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
16551
289.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10764
92.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
18048
5.27 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4296
11.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5453
79.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3770
20.1 GB/sec |