|
4205
Single-Core Score |
13365
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | eXclusiveOR |
| Upload Date | Tue, 05 Dec 2017 14:27:31 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS All Series |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. B85M-G |
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 666MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel B85 C2 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 2501 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.59 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4205 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4056 | |
| Integer Score | 4365 | |
| Floating Point Score | 4034 | |
| Memory Score | 4140 | |
|
AES
|
4056
3.05 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4307
6.73 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4222
34.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4174
57.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3900
4.01 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4175
2.83 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4272
118.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3987
18.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4848
4.39 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3978
124.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4165
110.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6513
447.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
4345
12.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3663
77.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
4129
10.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3645
2.72 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3781
552.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4145
12136.2 FPS |
|
|
HDR
|
4401
16.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4059
71.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4680
40.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3923
1.15 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3740
10.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5843
74.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3249
17.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13365 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8300 | |
| Integer Score | 16804 | |
| Floating Point Score | 15022 | |
| Memory Score | 4407 | |
|
AES
|
8300
6.25 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17985
28.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19453
156.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15512
215.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
15134
15.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13857
9.38 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16800
465.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14965
67.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
17154
15.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15000
468.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13325
354.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
28078
1.93 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
18413
51.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9052
191.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
15874
39.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
15710
11.7 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15397
2.25 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19898
58248.8 FPS |
|
|
HDR
|
18075
65.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14952
261.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12261
104.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17007
4.97 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4620
12.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5798
74.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3196
17.1 GB/sec |