|
3834
Single-Core Score |
13222
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | monday |
| Upload Date | Tue, 05 Dec 2017 12:52:47 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Apple Inc. MacBookPro14,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-551B86E5744E2388 |
| Memory | 15.90 GB DDR3 SDRAM 1064MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel IDA151 31 |
| BIOS | Apple Inc. MBP143.88Z.0167.B00.1708080129 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7820HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.89 GHz |
| Maximum Frequency | 3.89 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3834 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3484 | |
| Integer Score | 3721 | |
| Floating Point Score | 3570 | |
| Memory Score | 4573 | |
|
AES
|
3484
2.62 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3488
5.45 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3454
27.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3551
49.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3358
3.45 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3829
2.59 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3652
101.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3473
15.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3974
3.60 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3463
108.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3636
96.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5536
380.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
3652
10.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3632
76.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
3716
9.26 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3424
2.56 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3493
510.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3399
9952.6 FPS |
|
|
HDR
|
3634
13.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3548
62.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3925
33.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3393
991.1 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4515
12.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5078
85.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4173
22.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13222 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 14454 | |
| Integer Score | 15441 | |
| Floating Point Score | 14984 | |
| Memory Score | 5277 | |
|
AES
|
14454
10.9 GB/sec |
|
|
LZMA
|
15980
25.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16296
131.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
13848
192.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
14091
14.5 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14421
9.76 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15280
423.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
12765
58.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
16353
14.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
13624
425.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13065
347.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
27283
1.88 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
16190
44.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12368
261.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
15449
38.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
15627
11.7 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15025
2.19 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
18221
53341.1 FPS |
|
|
HDR
|
17030
61.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13928
244.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12610
107.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
15574
4.55 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5978
16.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5032
86.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4887
26.1 GB/sec |