|
4378
Single-Core Score |
12888
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | hoopesrr |
| Upload Date | Tue, 05 Dec 2017 05:56:14 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. P8Z77-V LX |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM -1MHz |
| Northbridge | Intel Ivy Bridge 09 |
| Southbridge | Intel Z77 04 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 0610 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-3570K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 58 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Package | Socket 1155 LGA |
| Codename | Ivy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4378 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3761 | |
| Integer Score | 4432 | |
| Floating Point Score | 3967 | |
| Memory Score | 5028 | |
|
AES
|
3761
2.83 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4942
7.72 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4467
35.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4213
58.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3219
3.31 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4685
3.17 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3847
106.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3959
18.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5065
4.59 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4014
125.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4439
117.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6508
447.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
4582
12.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2325
49.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
4231
10.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3918
2.93 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3636
531.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4263
12480.0 FPS |
|
|
HDR
|
4836
17.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4166
73.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4935
42.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4104
1.20 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4565
12.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7533
57.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3698
19.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12888 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 10857 | |
| Integer Score | 15519 | |
| Floating Point Score | 14203 | |
| Memory Score | 5503 | |
|
AES
|
10857
8.18 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17154
26.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
17204
138.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14169
196.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
12526
12.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12072
8.17 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15097
418.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14829
67.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
17717
16.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14554
454.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
12566
333.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
24214
1.66 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
17580
48.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
8441
178.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
15454
38.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
15581
11.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13370
1.95 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
16700
48887.8 FPS |
|
|
HDR
|
16883
61.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15643
274.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12238
104.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
16043
4.69 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5315
14.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7324
59.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4283
22.9 GB/sec |