|
3774
Single-Core Score |
12850
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | monday |
| Upload Date | Mon, 04 Dec 2017 23:47:19 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Apple Inc. MacBookPro14,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-551B86E5744E2388 |
| Memory | 15.90 GB DDR3 SDRAM 1064MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel IDA151 31 |
| BIOS | Apple Inc. MBP143.88Z.0167.B00.1708080129 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7820HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.89 GHz |
| Maximum Frequency | 3.89 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3774 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3506 | |
| Integer Score | 3651 | |
| Floating Point Score | 3553 | |
| Memory Score | 4448 | |
|
AES
|
3506
2.64 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3351
5.23 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3419
27.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3498
48.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3350
3.44 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3684
2.49 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3520
97.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3354
15.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3979
3.61 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3418
106.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3527
93.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5579
383.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
3600
9.98 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3571
75.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
3674
9.16 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3412
2.55 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3477
507.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3412
9990.3 FPS |
|
|
HDR
|
3633
13.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3556
62.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3876
33.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3400
993.2 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4357
12.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5012
86.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4031
21.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12850 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 14570 | |
| Integer Score | 15253 | |
| Floating Point Score | 14291 | |
| Memory Score | 4854 | |
|
AES
|
14570
11.0 GB/sec |
|
|
LZMA
|
15376
24.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16309
131.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
13913
192.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
13993
14.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13491
9.13 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15561
431.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
12967
58.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
16472
14.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
13787
430.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
12874
342.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
25801
1.77 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
15819
43.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12200
257.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
13394
33.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14627
10.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
14764
2.16 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
17771
52023.0 FPS |
|
|
HDR
|
17193
62.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13035
228.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11439
97.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
15473
4.52 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5201
14.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4786
90.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4597
24.5 GB/sec |