|
4542
Single-Core Score |
13934
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 for Windows x86 (64-bit) | |
| User | msbtt |
| Upload Date | Mon, 04 Dec 2017 04:14:17 +0000 |
| Views | 23 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. XPS 15 9560 |
| Motherboard | Dell Inc. 05FFDN |
| Memory | 8.00 GB DDR4 SDRAM 1198MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel HM175 31 |
| BIOS | Dell Inc. 1.5.0 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3.79 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4542 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4060 | |
| Integer Score | 4604 | |
| Floating Point Score | 4480 | |
| Memory Score | 4617 | |
|
AES
|
4060
3.06 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4496
7.02 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4403
35.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4302
59.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4427
4.55 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4495
3.04 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4615
127.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4457
20.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5138
4.66 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4268
133.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4388
116.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6603
454.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
4103
11.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4641
98.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
4701
11.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4336
3.24 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4366
637.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4322
12652.9 FPS |
|
|
HDR
|
4562
16.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4401
77.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4685
40.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4337
1.27 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4490
12.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6325
68.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3466
18.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13934 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12213 | |
| Integer Score | 16604 | |
| Floating Point Score | 16399 | |
| Memory Score | 4659 | |
|
AES
|
12213
9.20 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17858
27.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19006
152.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14994
207.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16463
16.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13513
9.14 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
18138
502.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15409
70.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
11501
10.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
16113
503.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13518
359.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
30913
2.13 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
17924
49.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11009
232.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
17961
44.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
18143
13.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17699
2.58 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
21226
62136.7 FPS |
|
|
HDR
|
19119
69.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
16820
294.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10921
93.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
18128
5.29 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4557
12.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5811
74.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3821
20.4 GB/sec |