|
3894
Single-Core Score |
12291
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| Upload Date | Fri, 01 Dec 2017 13:39:54 +0000 |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 (64-bit) |
| Model | Notebook W35xSTQ_370ST |
| Motherboard | Notebook W35xSTQ_370ST |
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 799MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel HM87 C2 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 4.6.5 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4700MQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 2.39 GHz |
| Maximum Frequency | 3.39 GHz |
| Package | Socket 947 rPGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3894 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3476 | |
| Integer Score | 4071 | |
| Floating Point Score | 3608 | |
| Memory Score | 4031 | |
|
AES
|
3476
2.62 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4049
6.32 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3935
31.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3893
54.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3615
3.72 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3804
2.57 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3973
110.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3843
17.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4437
4.02 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3698
115.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3866
102.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6252
429.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
4017
11.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3067
64.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
3434
8.56 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3380
2.52 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3393
495.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3801
11128.3 FPS |
|
|
HDR
|
4057
14.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3621
63.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4265
36.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3606
1.05 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3837
10.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5100
84.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3349
17.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12291 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 9913 | |
| Integer Score | 14869 | |
| Floating Point Score | 14021 | |
| Memory Score | 4488 | |
|
AES
|
9913
7.47 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16417
25.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
17469
140.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14382
199.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
13539
13.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12813
8.67 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15173
420.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13178
59.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
11391
10.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
13436
419.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11990
318.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
26104
1.79 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
17051
47.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
10063
212.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
13682
34.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14308
10.7 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
14100
2.06 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
18273
53492.7 FPS |
|
|
HDR
|
17113
62.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13519
236.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11417
97.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
15627
4.56 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4998
13.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5334
81.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3392
18.1 GB/sec |