|
5812
Single-Core Score |
20032
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | sudjuniorak |
| Upload Date | Thu, 30 Nov 2017 22:02:57 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13.1 (Build 17B1003) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 24.00 GB 2400 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0151.B00.1708080034 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5812 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4983 | |
| Integer Score | 5799 | |
| Floating Point Score | 5986 | |
| Memory Score | 5784 | |
|
AES
|
4983
3.75 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4824
7.53 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5705
45.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5295
73.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5639
5.80 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6467
4.38 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5008
138.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4877
22.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6490
5.88 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5127
160.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5743
152.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9580
658.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
6097
16.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5996
126.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
6320
15.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5501
4.11 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5077
741.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6313
18481.6 FPS |
|
|
HDR
|
6763
24.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6069
106.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6506
55.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5536
1.62 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5634
15.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6699
64.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5129
27.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 20032 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16774 | |
| Integer Score | 24073 | |
| Floating Point Score | 23804 | |
| Memory Score | 6094 | |
|
AES
|
16774
12.6 GB/sec |
|
|
LZMA
|
22682
35.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
27485
221.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
22085
306.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
21360
22.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
22503
15.2 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
18238
505.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19595
89.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
26007
23.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
21687
677.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
22840
606.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
44380
3.05 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
28025
77.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
18262
386.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
25851
64.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
24028
17.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
23393
3.42 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
32733
95822.6 FPS |
|
|
HDR
|
27724
100.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
25116
440.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15873
135.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
25562
7.47 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6538
18.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6584
65.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5258
28.1 GB/sec |