|
3667
Single-Core Score |
6880
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| Upload Date | Wed, 29 Nov 2017 10:30:26 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Famille (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. X550JK |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. X550JK |
| Memory | 7.89 GB DDR3 SDRAM 799MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel HM86 C2 |
| BIOS | American Megatrends Inc. X550JK.303 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-4200H |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3.39 GHz |
| Package | Socket 1364 BGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 3.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3667 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3508 | |
| Integer Score | 3766 | |
| Floating Point Score | 3328 | |
| Memory Score | 3993 | |
|
AES
|
3508
2.64 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3450
5.39 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3795
30.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3671
50.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3468
3.56 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3521
2.38 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3624
100.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3618
16.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4297
3.89 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3587
112.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3537
94.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5727
393.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
3391
9.40 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2910
61.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
3393
8.46 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3178
2.37 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3182
464.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3401
9957.7 FPS |
|
|
HDR
|
3758
13.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3470
60.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3270
28.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3459
1.01 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3439
9.53 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5809
74.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3187
17.0 GB/sec |
| Multi-Core Score | 6880 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6788 | |
| Integer Score | 8091 | |
| Floating Point Score | 6835 | |
| Memory Score | 4243 | |
|
AES
|
6788
5.11 GB/sec |
|
|
LZMA
|
8414
13.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
9192
74.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
8358
115.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6948
7.14 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
8419
5.70 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
7708
213.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6979
31.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6262
5.67 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
7576
236.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
7564
201.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
12998
893.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
8306
23.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4417
93.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
6841
17.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
7245
5.41 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7195
1.05 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
9465
27709.3 FPS |
|
|
HDR
|
9474
34.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
7226
126.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5259
45.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
6067
1.77 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4004
11.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5800
74.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3291
17.6 GB/sec |