|
5575
Single-Core Score |
18794
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | sudjuniorak |
| Upload Date | Tue, 28 Nov 2017 22:41:13 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro for Workstations (64-bit) |
| Model | Apple Inc. iMac18,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 |
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1198MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0151.B00.1708080034 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.19 GHz |
| Maximum Frequency | 4.49 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5575 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5264 | |
| Integer Score | 5706 | |
| Floating Point Score | 5493 | |
| Memory Score | 5481 | |
|
AES
|
5264
3.96 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5436
8.49 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5321
42.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5316
73.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5343
5.49 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5617
3.80 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5531
153.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5327
24.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6135
5.56 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5331
166.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5534
147.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8594
590.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
5635
15.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5599
118.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
5703
14.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5271
3.94 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5388
786.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5274
15439.6 FPS |
|
|
HDR
|
5615
20.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5400
94.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6029
51.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5211
1.52 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5535
15.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6439
67.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4621
24.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 18794 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16650 | |
| Integer Score | 22557 | |
| Floating Point Score | 21897 | |
| Memory Score | 6209 | |
|
AES
|
16650
12.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
23405
36.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
24488
197.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
19929
276.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
21271
21.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
17738
12.0 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
23578
653.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19906
90.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
22644
20.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20788
649.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
17592
467.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
41100
2.83 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
25215
69.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
16479
348.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
23696
59.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
23897
17.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
22899
3.34 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
27618
80848.8 FPS |
|
|
HDR
|
24520
88.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
21730
380.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15420
131.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
23877
6.97 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6782
18.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6343
68.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5565
29.7 GB/sec |