|
2452
Single-Core Score |
8434
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | monday |
| Upload Date | Tue, 28 Nov 2017 01:04:17 +0000 |
| Views | 15 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (Registered Trademark) (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK Computer INC. P6T DELUXE V2 |
| Memory | 9.99 GB DDR3 SDRAM 535MHz |
| Northbridge | Intel X58 12 |
| Southbridge | Intel 82801JR (ICH10R) 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 0102 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-940 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 26 Stepping 4 |
| Base Frequency | 2.95 GHz |
| Maximum Frequency | 3.21 GHz |
| Package | Socket 1366 LGA |
| Codename | Bloomfield |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 2452 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 142 | |
| Integer Score | 2794 | |
| Floating Point Score | 2018 | |
| Memory Score | 2913 | |
|
AES
|
142
110.1 MB/sec |
|
|
LZMA
|
3098
4.84 MB/sec |
|
|
JPEG
|
2886
23.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2530
35.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2199
2.26 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3260
2.21 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2514
69.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2616
11.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
2713
2.46 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
2681
83.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2545
67.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4155
285.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
2770
7.68 images/sec |
|
|
SGEMM
|
861
18.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
1880
4.69 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
1723
1.29 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1893
276.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2411
7058.1 FPS |
|
|
HDR
|
2994
10.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
1835
32.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3203
27.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
2478
723.9 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2230
6.18 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5801
74.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1912
10.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 8434 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 640 | |
| Integer Score | 11672 | |
| Floating Point Score | 8350 | |
| Memory Score | 3222 | |
|
AES
|
640
493.9 MB/sec |
|
|
LZMA
|
15374
24.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
14217
114.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
9567
132.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
10267
10.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
9899
6.70 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
11062
306.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
10756
48.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10706
9.70 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
10616
331.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8875
235.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
19580
1.35 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
12809
35.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2500
52.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
8578
21.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
8304
6.20 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
8632
1.26 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
12442
36424.6 FPS |
|
|
HDR
|
12397
44.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
8979
157.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
8106
69.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
11445
3.34 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2505
6.94 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5625
77.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2374
12.7 GB/sec |