|
2868
Single-Core Score |
9358
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | glaberson |
| Upload Date | Mon, 27 Nov 2017 12:54:04 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 7 Professional (64-bit) |
| Model | Sony Corporation VPCF2390X |
| Motherboard | Sony Corporation VAIO |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 666MHz |
| Northbridge | Intel Sandy Bridge 09 |
| Southbridge | Intel HM65 B2 |
| BIOS | American Megatrends Inc. R2150V3 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-2670QM |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 42 Stepping 7 |
| Base Frequency | 2.19 GHz |
| Maximum Frequency | 3.09 GHz |
| Package | Socket 988B rPGA |
| Codename | Sandy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 2868 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2474 | |
| Integer Score | 2843 | |
| Floating Point Score | 2500 | |
| Memory Score | 3576 | |
|
AES
|
2474
1.86 GB/sec |
|
|
LZMA
|
2997
4.68 MB/sec |
|
|
JPEG
|
2828
22.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2722
37.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
1974
2.03 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3126
2.12 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2625
72.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2567
11.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3198
2.90 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
2595
81.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2821
75.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4251
292.3 functions/sec |
|
|
Camera
|
2926
8.12 images/sec |
|
|
SGEMM
|
1450
30.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
2525
6.30 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
2259
1.69 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2241
327.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2736
8010.7 FPS |
|
|
HDR
|
3037
11.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
2739
48.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3326
28.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
2720
794.6 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2910
8.06 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6060
71.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2595
13.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 9358 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8109 | |
| Integer Score | 12109 | |
| Floating Point Score | 9129 | |
| Memory Score | 3823 | |
|
AES
|
8109
6.11 GB/sec |
|
|
LZMA
|
13917
21.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
14488
116.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
11230
155.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
10007
10.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
11509
7.79 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
11640
322.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
10728
48.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10289
9.32 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
10916
341.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10294
273.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
19349
1.33 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
13647
37.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4534
95.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
10989
27.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
9292
6.94 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
9481
1.38 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
11846
34679.3 FPS |
|
|
HDR
|
12931
46.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
9034
158.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
7868
67.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
9217
2.69 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3326
9.21 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5670
76.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2964
15.8 GB/sec |