|
4249
Single-Core Score |
13689
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 for Windows x86 (64-bit) | |
| User | ASKTek |
| Upload Date | Sat, 25 Nov 2017 14:38:03 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS All Series |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Z97-E/USB 3.1 |
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 667MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel Z97 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 0701 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4770K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 3.90 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4249 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3882 | |
| Integer Score | 4512 | |
| Floating Point Score | 4036 | |
| Memory Score | 4068 | |
|
AES
|
3882
2.92 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4474
6.99 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4440
35.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4313
59.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4024
4.14 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4233
2.86 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4386
121.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4276
19.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4862
4.41 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4104
128.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4288
113.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6808
468.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
4476
12.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3550
75.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
4035
10.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3788
2.83 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3724
543.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4172
12213.7 FPS |
|
|
HDR
|
4417
16.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3971
69.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4772
40.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4028
1.18 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3689
10.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5797
74.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3150
16.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13689 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8879 | |
| Integer Score | 16987 | |
| Floating Point Score | 15736 | |
| Memory Score | 4401 | |
|
AES
|
8879
6.69 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18342
28.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19513
157.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15904
220.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
15215
15.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14040
9.50 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
17127
474.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14968
68.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
16427
14.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15628
488.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13112
348.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
28998
1.99 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
18977
52.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11634
245.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
16171
40.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
16090
12.0 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15522
2.27 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20540
60129.6 FPS |
|
|
HDR
|
18422
66.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15388
269.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12339
105.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17527
5.12 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4746
13.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5565
77.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3229
17.2 GB/sec |