|
5077
Single-Core Score |
12861
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 for Windows x86 (64-bit) | |
| User | ASKTek |
| Upload Date | Sat, 25 Nov 2017 14:31:07 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z270X-UD3 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z270X-UD3-CF |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1067MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel Z270 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F7 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-7600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Maximum Frequency | 4.20 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5077 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5102 | |
| Integer Score | 5231 | |
| Floating Point Score | 5083 | |
| Memory Score | 4716 | |
|
AES
|
5102
3.84 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4649
7.26 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4990
40.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4994
69.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4879
5.01 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4792
3.24 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5200
144.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4940
22.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5800
5.26 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5064
158.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5024
133.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7841
539.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
5220
14.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5150
108.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
5345
13.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4964
3.71 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5004
730.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4974
14563.2 FPS |
|
|
HDR
|
5257
19.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5063
88.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5096
43.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4914
1.44 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4490
12.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6282
68.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3720
19.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12861 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 10717 | |
| Integer Score | 15370 | |
| Floating Point Score | 14624 | |
| Memory Score | 5109 | |
|
AES
|
10717
8.07 GB/sec |
|
|
LZMA
|
13366
20.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
15591
125.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14354
199.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
14734
15.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
11934
8.08 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16357
453.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
16350
74.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
16843
15.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15566
486.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
12600
334.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
23616
1.62 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
15846
43.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12780
270.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
17662
44.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
15199
11.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
14227
2.08 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
15872
46463.5 FPS |
|
|
HDR
|
15586
56.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15398
269.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10683
91.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
15404
4.50 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5261
14.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6270
69.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4045
21.6 GB/sec |