|
4440
Single-Core Score |
14914
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | pookiegus |
| Upload Date | Fri, 24 Nov 2017 09:02:43 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13.1 (Build 17B48) |
| Model | iMac13,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-00BE6ED71E35EB86 1.0 |
| Memory | 32.00 GB 1600 MHz DDR3 |
| BIOS | Apple Inc. IM131.88Z.010F.B00.1708080805 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-3770K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 58 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4440 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3711 | |
| Integer Score | 4523 | |
| Floating Point Score | 4292 | |
| Memory Score | 4658 | |
|
AES
|
3711
2.79 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4596
7.18 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4926
39.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4384
60.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3150
3.24 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5110
3.46 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3516
97.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3532
16.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5690
5.16 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3997
124.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4560
121.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7205
495.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
4957
13.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2521
53.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
4814
12.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4031
3.01 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3840
560.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5434
15908.3 FPS |
|
|
HDR
|
4648
16.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4563
79.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5275
45.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4336
1.27 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4285
11.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6930
62.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3405
18.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14914 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 10082 | |
| Integer Score | 18477 | |
| Floating Point Score | 16939 | |
| Memory Score | 5070 | |
|
AES
|
10082
7.59 GB/sec |
|
|
LZMA
|
19675
30.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
24225
194.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
18191
252.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
14869
15.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
17794
12.0 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
12969
359.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14959
67.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
19702
17.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
16639
519.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
15806
419.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
31017
2.13 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
22142
61.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
8799
186.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
18979
47.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
17086
12.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17460
2.55 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
25936
75924.9 FPS |
|
|
HDR
|
19282
69.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
17789
311.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13273
113.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
19524
5.70 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5005
13.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6837
63.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3809
20.3 GB/sec |