|
4378
Single-Core Score |
14980
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | seepper |
| Upload Date | Tue, 21 Nov 2017 20:52:02 +0000 |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.12.6 (Build 16G1036) |
| Model | iMac13,2 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-27ADBB7B4CEE8E61 iMac13,2 |
| Memory | 16.00 GB 1867 MHz DDR3 |
| BIOS | Apple Inc. IM131.88Z.010F.B00.1708080805 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-2700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 42 Stepping 7 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4378 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3381 | |
| Integer Score | 4477 | |
| Floating Point Score | 4004 | |
| Memory Score | 4965 | |
|
AES
|
3381
2.55 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4396
6.87 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4762
38.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4242
58.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3156
3.24 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5130
3.47 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3427
95.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3497
15.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5501
4.98 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3870
120.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5269
140.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7103
488.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
4728
13.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2357
49.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
4563
11.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3408
2.55 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3485
509.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5134
15031.4 FPS |
|
|
HDR
|
4054
14.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4429
77.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5216
44.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4312
1.26 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4150
11.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8008
54.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3684
19.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14980 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11099 | |
| Integer Score | 18696 | |
| Floating Point Score | 16430 | |
| Memory Score | 5416 | |
|
AES
|
11099
8.36 GB/sec |
|
|
LZMA
|
20541
32.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
23664
190.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
17881
248.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
14750
15.2 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
18795
12.7 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
13030
361.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15232
69.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
18071
16.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
17112
534.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
17970
477.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
31746
2.18 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
21619
59.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
8686
183.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
18853
47.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14667
11.0 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16427
2.40 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
25595
74926.9 FPS |
|
|
HDR
|
18533
67.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
17241
302.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13983
119.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
19338
5.65 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4899
13.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7638
56.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4247
22.7 GB/sec |