|
4416
Single-Core Score |
15507
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | seepper |
| Upload Date | Tue, 21 Nov 2017 20:42:08 +0000 |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.12.6 (Build 16G1036) |
| Model | iMac13,2 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-27ADBB7B4CEE8E61 iMac13,2 |
| Memory | 16.00 GB 1867 MHz DDR3 |
| BIOS | Apple Inc. IM131.88Z.010F.B00.1708080805 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-2700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 42 Stepping 7 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4416 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3392 | |
| Integer Score | 4508 | |
| Floating Point Score | 4059 | |
| Memory Score | 4999 | |
|
AES
|
3392
2.56 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4521
7.06 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4779
38.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4247
58.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3138
3.23 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5240
3.55 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3479
96.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3522
16.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5495
4.98 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3808
119.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5323
141.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7222
496.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
4745
13.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2456
51.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
4626
11.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3424
2.56 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3528
515.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5181
15168.3 FPS |
|
|
HDR
|
4071
14.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4437
77.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5374
46.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4334
1.27 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4207
11.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8064
53.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3684
19.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 15507 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13914 | |
| Integer Score | 19254 | |
| Floating Point Score | 16815 | |
| Memory Score | 5511 | |
|
AES
|
13914
10.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
21350
33.3 MB/sec |
|
|
JPEG
|
24231
195.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
18157
251.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
15743
16.2 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
18321
12.4 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
13523
374.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15611
70.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
18867
17.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
17419
544.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
18660
495.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
33370
2.29 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
22183
61.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9065
191.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
19416
48.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14988
11.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16547
2.42 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
26075
76331.6 FPS |
|
|
HDR
|
18611
67.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
17793
311.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14338
122.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
19889
5.81 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5012
13.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7708
56.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4333
23.1 GB/sec |