|
5179
Single-Core Score |
15271
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | phuitema |
| Upload Date | Mon, 28 Aug 2017 18:19:11 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock Z87 Extreme4 |
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 800MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel Z87 C2 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P3.40 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-4670K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5179 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4825 | |
| Integer Score | 5520 | |
| Floating Point Score | 5026 | |
| Memory Score | 4730 | |
|
AES
|
4825
3.63 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5478
8.56 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5343
43.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5183
71.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5191
5.33 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5068
3.43 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5405
149.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5276
24.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5989
5.43 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5041
157.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5218
138.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8227
565.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
5435
15.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4671
98.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
5266
13.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4651
3.47 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4648
678.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5199
15220.6 FPS |
|
|
HDR
|
5446
19.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4920
86.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5633
48.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4910
1.43 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4298
11.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6794
63.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3626
19.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 15271 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11721 | |
| Integer Score | 18763 | |
| Floating Point Score | 17294 | |
| Memory Score | 5267 | |
|
AES
|
11721
8.83 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18421
28.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
20219
162.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16167
224.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
19761
20.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12910
8.74 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
20494
568.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
18868
85.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
21601
19.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
16632
519.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
14065
373.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
30540
2.10 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
20769
57.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
13310
281.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
20851
52.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
18215
13.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16719
2.44 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20325
59499.0 FPS |
|
|
HDR
|
18619
67.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
17545
307.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12745
109.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
19357
5.65 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5634
15.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6619
65.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3920
20.9 GB/sec |