|
4421
Single-Core Score |
15139
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | vanopp |
| Upload Date | Mon, 28 Aug 2017 16:24:48 +0000 |
| Views | 14 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 8.1 Enterprise (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK Computer INC. SABERTOOTH P67 |
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 801MHz |
| Northbridge | Intel Sandy Bridge 09 |
| Southbridge | Intel P67 B3 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 3602 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-2600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 42 Stepping 7 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Package | Socket 1155 LGA |
| Codename | Sandy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4421 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3581 | |
| Integer Score | 4668 | |
| Floating Point Score | 3942 | |
| Memory Score | 4792 | |
|
AES
|
3581
2.70 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5173
8.08 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4712
37.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4387
60.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3264
3.35 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5170
3.50 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4120
114.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4239
19.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5286
4.79 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4247
132.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4661
123.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6876
472.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
4730
13.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2269
48.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
4149
10.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3535
2.64 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3530
515.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4247
12433.2 FPS |
|
|
HDR
|
4733
17.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4254
74.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5351
45.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4281
1.25 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3950
10.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7606
56.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3663
19.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 15139 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11803 | |
| Integer Score | 19366 | |
| Floating Point Score | 16094 | |
| Memory Score | 5031 | |
|
AES
|
11803
8.89 GB/sec |
|
|
LZMA
|
23101
36.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
23478
188.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
17290
239.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16279
16.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
16114
10.9 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
19041
527.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
17261
78.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
18578
16.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
17498
546.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
15137
402.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
32231
2.22 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
21713
60.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
8203
173.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
17872
44.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
15331
11.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16299
2.38 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
21761
63702.1 FPS |
|
|
HDR
|
20596
74.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
16921
296.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13479
115.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
19349
5.65 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4358
12.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7469
58.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3913
20.9 GB/sec |