|
4170
Single-Core Score |
20673
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | diraki |
| Upload Date | Mon, 28 Aug 2017 13:58:37 +0000 |
| Views | 3 |
| Notes | 4.2GHz all-core turbo |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. RAMPAGE IV BLACK EDITION |
| Memory | 32.00 GB DDR3 SDRAM 800MHz |
| Northbridge | Intel Ivy Bridge-E 04 |
| Southbridge | Intel X79 06 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 0701 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4930K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 62 Stepping 4 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Ivy Bridge-E |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4170 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3659 | |
| Integer Score | 4373 | |
| Floating Point Score | 3923 | |
| Memory Score | 4211 | |
|
AES
|
3659
2.76 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4785
7.47 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4401
35.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4168
57.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3187
3.28 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4666
3.16 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3906
108.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3921
17.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4840
4.39 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4041
126.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4433
117.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6292
432.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
4493
12.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2304
48.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
4235
10.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3882
2.90 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3596
525.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4215
12341.7 FPS |
|
|
HDR
|
4809
17.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4068
71.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4893
41.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4008
1.17 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4211
11.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6420
67.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2764
14.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 20673 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 19366 | |
| Integer Score | 25464 | |
| Floating Point Score | 23413 | |
| Memory Score | 6112 | |
|
AES
|
19366
14.6 GB/sec |
|
|
LZMA
|
30937
48.3 MB/sec |
|
|
JPEG
|
30546
245.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
24190
335.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
23032
23.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
21674
14.7 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
24204
671.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
22234
100.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
25957
23.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20772
649.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
17431
463.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
42974
2.95 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
29976
83.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11404
241.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
25518
63.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
25709
19.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
23751
3.47 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
31207
91355.2 FPS |
|
|
HDR
|
29736
107.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
22170
388.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
21506
184.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
26893
7.86 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7209
20.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6258
69.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5062
27.0 GB/sec |