|
3546
Single-Core Score |
12041
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | highcontrast |
| Upload Date | Sat, 26 Aug 2017 23:19:24 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 7 Ultimate (64-bit) |
| Model | INTEL_ BGP6710J |
| Motherboard | Intel Corporation DP67BG |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 666MHz |
| Northbridge | Intel Sandy Bridge 09 |
| Southbridge | Intel P67 B3 |
| BIOS | Intel Corp. BGP6710J.86A.1900.2011.0210.1012 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-2600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 42 Stepping 7 |
| Base Frequency | 3.39 GHz |
| Package | Socket 1155 LGA |
| Codename | Sandy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3546 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2862 | |
| Integer Score | 3693 | |
| Floating Point Score | 3125 | |
| Memory Score | 4019 | |
|
AES
|
2862
2.16 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4082
6.38 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3730
30.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3493
48.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2556
2.63 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4128
2.79 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3336
92.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3419
15.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4088
3.70 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3248
101.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3704
98.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5493
377.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
3727
10.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
1810
38.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
3252
8.11 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
2805
2.10 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2774
405.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3347
9799.8 FPS |
|
|
HDR
|
3737
13.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3433
60.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4183
35.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3459
1.01 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3296
9.13 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6458
67.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3050
16.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12041 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 9896 | |
| Integer Score | 15451 | |
| Floating Point Score | 12492 | |
| Memory Score | 4228 | |
|
AES
|
9896
7.45 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18068
28.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18086
145.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
13924
193.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
12735
13.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13381
9.05 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15127
419.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13430
61.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
15708
14.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
13533
422.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13161
349.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
24567
1.69 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
17108
47.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5644
119.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
14008
34.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
11883
8.88 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12531
1.83 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
16876
49403.9 FPS |
|
|
HDR
|
16568
60.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13080
229.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11539
98.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
14912
4.36 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3748
10.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6186
70.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3261
17.4 GB/sec |