|
5823
Single-Core Score |
17114
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | Mackers-a |
| Upload Date | Sat, 26 Aug 2017 16:46:55 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270I GAMING |
| Memory | 16.00 GB 1597MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel Z270 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 0234 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-7600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.91 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5823 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5488 | |
| Integer Score | 5806 | |
| Floating Point Score | 5486 | |
| Memory Score | 6453 | |
|
AES
|
5488
4.13 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5494
8.58 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5439
43.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5475
75.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5483
5.64 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5678
3.84 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5667
157.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5230
23.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6327
5.73 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5492
171.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5621
149.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8771
603.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
5676
15.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5515
116.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
5484
13.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5188
3.87 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5360
782.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5347
15654.7 FPS |
|
|
HDR
|
5634
20.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5519
96.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6022
51.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5351
1.56 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6069
16.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8192
52.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5407
28.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 17114 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 18735 | |
| Integer Score | 20040 | |
| Floating Point Score | 19257 | |
| Memory Score | 6911 | |
|
AES
|
18735
14.1 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18821
29.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
20593
165.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
18002
249.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
21009
21.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
16150
10.9 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
21245
589.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19350
87.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
22579
20.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
18207
568.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
15289
406.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
32042
2.20 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
21415
59.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
17582
371.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
21578
53.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
20174
15.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
18367
2.68 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20509
60037.9 FPS |
|
|
HDR
|
19663
71.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
19554
342.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15670
134.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
20967
6.12 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7257
20.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7716
56.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5897
31.5 GB/sec |