|
4734
Single-Core Score |
14228
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.0 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | yanhuang |
| Upload Date | Sat, 26 Aug 2017 13:51:54 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.12.6 (Build 16G29) |
| Model | iMac18,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 16.00 GB 1600 MHz DDR3 |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0151.B00.1708080034 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-4670K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4734 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4112 | |
| Integer Score | 5005 | |
| Floating Point Score | 4807 | |
| Memory Score | 4170 | |
|
AES
|
4112
3.10 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4693
7.33 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5037
40.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4572
63.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4778
4.91 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4552
3.08 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4403
122.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4301
19.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5727
5.19 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4470
139.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4951
131.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8447
580.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
5193
14.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4453
94.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
5296
13.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4341
3.24 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4253
621.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5717
16738.5 FPS |
|
|
HDR
|
4615
16.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4927
86.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5048
43.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4805
1.40 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3760
10.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5912
73.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3263
17.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14228 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 9705 | |
| Integer Score | 17521 | |
| Floating Point Score | 16654 | |
| Memory Score | 4311 | |
|
AES
|
9705
7.31 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16013
25.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19715
158.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14940
207.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
17427
17.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12621
8.54 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16003
443.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
16152
73.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
21010
19.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
16823
525.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
14246
378.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
30674
2.11 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
20222
56.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12349
261.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
20817
51.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
16609
12.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15468
2.26 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
22407
65594.3 FPS |
|
|
HDR
|
16420
59.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
18636
326.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11429
97.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
19046
5.56 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4342
12.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5773
75.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3198
17.1 GB/sec |