|
3835
Single-Core Score |
17490
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.0.0 for Windows x86 (64-bit) | |
| User | GiorgioG |
| Upload Date | Sat, 26 Aug 2017 04:19:46 +0000 |
| Views | 15 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. SABERTOOTH X79 |
| Memory | 32.00 GB DDR3 SDRAM 773MHz |
| Northbridge | Intel Sandy Bridge-E 07 |
| Southbridge | Intel X79 05 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 4801 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-3930K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 45 Stepping 7 |
| Base Frequency | 3.10 GHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Sandy Bridge-E |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3835 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3523 | |
| Integer Score | 3951 | |
| Floating Point Score | 3650 | |
| Memory Score | 3931 | |
|
AES
|
3523
2.65 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4326
6.76 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4402
35.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4102
56.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2755
2.83 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4368
2.96 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3809
105.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3980
18.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3828
3.47 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3969
124.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4202
111.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
3831
263.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
4157
11.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
1984
42.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
3877
9.67 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3364
2.51 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3359
490.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4062
11891.7 FPS |
|
|
HDR
|
4404
16.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3942
69.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4645
39.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4045
1.18 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3871
10.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6243
14.4 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
2515
13.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 17490 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16305 | |
| Integer Score | 20537 | |
| Floating Point Score | 20971 | |
| Memory Score | 5706 | |
|
AES
|
16305
12.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
28924
45.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
29306
235.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
21568
299.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
19806
20.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
18792
12.7 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
24005
665.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
22247
101.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10377
9.40 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
19154
598.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
16073
427.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
18117
1.25 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
26779
74.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
8302
175.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
24169
60.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
19988
14.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
21627
3.16 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
30168
88314.5 FPS |
|
|
HDR
|
28249
102.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
20438
358.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
19581
167.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
26528
7.75 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6295
17.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6163
14.2 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
4790
25.6 GB/sec |