|
5543
Single-Core Score |
18910
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | johnglry |
| Upload Date | Sat, 26 Aug 2017 03:27:24 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.12.6 (Build 16G29) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 40.00 GB 2400 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0145.B09.1706181606 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5543 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3671 | |
| Integer Score | 5592 | |
| Floating Point Score | 5706 | |
| Memory Score | 5659 | |
|
AES
|
3671
2.77 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4983
7.78 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5527
44.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5122
71.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5477
5.63 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5603
3.79 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4814
133.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4718
21.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6288
5.70 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4923
153.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5625
149.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9247
635.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
5910
16.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5723
121.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
5839
14.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5332
3.98 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4939
721.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6105
17872.5 FPS |
|
|
HDR
|
6659
24.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5712
100.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5979
51.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5252
1.53 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5685
15.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6291
68.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5068
27.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 18910 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 14080 | |
| Integer Score | 22984 | |
| Floating Point Score | 22156 | |
| Memory Score | 6082 | |
|
AES
|
14080
10.6 GB/sec |
|
|
LZMA
|
22854
35.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
26214
210.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
22105
306.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
20173
20.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
21940
14.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15373
426.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19486
88.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
24340
22.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
21319
666.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
22075
586.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
40948
2.82 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
26389
73.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
17513
370.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
24281
60.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
23199
17.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
21133
3.09 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
31585
92460.5 FPS |
|
|
HDR
|
26860
97.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
20781
364.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15532
132.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
22537
6.58 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6645
18.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6278
69.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5393
28.8 GB/sec |