|
3499
Single-Core Score |
10767
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | Pablitodonpedro |
| Upload Date | Sat, 26 Aug 2017 00:18:59 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock Z77 Extreme4 |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 667MHz |
| Northbridge | Intel Ivy Bridge 09 |
| Southbridge | Intel Z77 04 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P2.00 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-3770K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 58 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Package | Socket 1155 LGA |
| Codename | Ivy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3499 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3354 | |
| Integer Score | 4196 | |
| Floating Point Score | 3152 | |
| Memory Score | 2489 | |
|
AES
|
3354
2.53 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4905
7.66 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4435
35.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4059
56.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3194
3.28 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4064
2.75 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3887
107.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3916
17.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4923
4.46 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3994
124.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4313
114.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6185
425.3 functions/sec |
|
|
Camera
|
3259
9.04 images/sec |
|
|
SGEMM
|
1158
24.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
2440
6.08 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
2712
2.03 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2935
428.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4206
12313.9 FPS |
|
|
HDR
|
4707
17.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4117
72.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4688
40.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3574
1.04 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
1748
4.85 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5772
75.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1530
8.18 GB/sec |
| Multi-Core Score | 10767 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4034 | |
| Integer Score | 13780 | |
| Floating Point Score | 12752 | |
| Memory Score | 2694 | |
|
AES
|
4034
3.04 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16537
25.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16515
132.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
10173
141.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
11945
12.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
7828
5.30 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
14664
406.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14229
64.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
18584
16.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
13883
433.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8899
236.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
22502
1.55 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
16743
46.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6571
138.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
13938
34.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
15093
11.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13098
1.91 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
16384
47962.1 FPS |
|
|
HDR
|
12819
46.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14994
262.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9777
83.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
16006
4.68 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2291
6.35 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5782
74.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1477
7.89 GB/sec |