|
5686
Single-Core Score |
19172
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | kulitxkulot |
| Upload Date | Fri, 25 Aug 2017 21:56:55 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z170X-Gaming 6 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z170X-Gaming 6 |
| Memory | 32.00 GB 1200MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F22 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5686 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5321 | |
| Integer Score | 5796 | |
| Floating Point Score | 5577 | |
| Memory Score | 5693 | |
|
AES
|
5321
4.01 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5583
8.72 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5480
44.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5489
76.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5486
5.64 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5771
3.91 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5711
158.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5317
24.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6402
5.80 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5451
170.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5693
151.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8885
611.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
5053
14.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5752
121.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
5440
13.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5395
4.03 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5503
803.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5437
15916.9 FPS |
|
|
HDR
|
5702
20.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5519
96.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6147
52.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5346
1.56 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5740
15.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6500
66.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4947
26.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 19172 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 15652 | |
| Integer Score | 23097 | |
| Floating Point Score | 22499 | |
| Memory Score | 6232 | |
|
AES
|
15652
11.8 GB/sec |
|
|
LZMA
|
24111
37.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
25013
201.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
20989
291.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
22110
22.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
19085
12.9 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
24437
677.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19952
90.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
23524
21.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20932
654.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
17703
470.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
42182
2.90 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
24073
66.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
17291
365.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
23964
59.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
24220
18.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
23751
3.47 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
28010
81996.4 FPS |
|
|
HDR
|
25199
91.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
21818
382.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
16374
140.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
24589
7.18 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6997
19.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6404
67.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5403
28.9 GB/sec |