|
5089
Single-Core Score |
17129
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | kulitxkulot |
| Upload Date | Fri, 25 Aug 2017 21:47:35 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z170X-Gaming 6 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z170X-Gaming 6 |
| Memory | 32.00 GB 1201MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F22 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5089 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4748 | |
| Integer Score | 5065 | |
| Floating Point Score | 4862 | |
| Memory Score | 5570 | |
|
AES
|
4748
3.58 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4897
7.65 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4757
38.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4794
66.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4777
4.91 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5125
3.47 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5032
139.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4647
21.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5692
5.16 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4700
146.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4909
130.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7738
532.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
4390
12.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4954
104.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
4805
12.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4690
3.50 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4812
702.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4723
13826.9 FPS |
|
|
HDR
|
4951
17.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4841
84.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5379
46.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4645
1.36 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5483
15.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6427
67.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4905
26.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 17129 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 15408 | |
| Integer Score | 20342 | |
| Floating Point Score | 19883 | |
| Memory Score | 6199 | |
|
AES
|
15408
11.6 GB/sec |
|
|
LZMA
|
21498
33.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
21935
176.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
19195
266.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
19538
20.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
16848
11.4 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
20989
581.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
17122
77.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
22223
20.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
17979
561.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
16126
428.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
36334
2.50 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
20038
55.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
16470
348.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
19915
49.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
20573
15.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
20787
3.04 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
24578
71951.2 FPS |
|
|
HDR
|
22665
82.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
18629
326.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15634
133.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
21341
6.23 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6917
19.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6304
68.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5464
29.2 GB/sec |