|
5118
Single-Core Score |
17139
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | kulitxkulot |
| Upload Date | Fri, 25 Aug 2017 21:38:00 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z170X-Gaming 6 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z170X-Gaming 6 |
| Memory | 32.00 GB 1201MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F22 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5118 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4874 | |
| Integer Score | 5088 | |
| Floating Point Score | 4911 | |
| Memory Score | 5558 | |
|
AES
|
4874
3.67 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5031
7.86 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4841
39.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4831
67.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4878
5.01 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4970
3.36 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4980
138.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4799
21.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5815
5.27 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4612
144.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4737
125.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7924
544.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
4392
12.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5088
107.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
4956
12.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4347
3.25 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4736
691.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4727
13839.5 FPS |
|
|
HDR
|
5079
18.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5076
88.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5430
46.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4842
1.41 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5493
15.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6343
68.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4928
26.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 17139 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16786 | |
| Integer Score | 20481 | |
| Floating Point Score | 19481 | |
| Memory Score | 6196 | |
|
AES
|
16786
12.6 GB/sec |
|
|
LZMA
|
21575
33.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
21859
175.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
18429
255.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
19489
20.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
17512
11.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
21027
582.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
17452
79.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
22158
20.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
18295
571.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
16259
431.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
37374
2.57 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
20326
56.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12388
261.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
20726
51.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
21295
15.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
20647
3.02 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
24308
71159.1 FPS |
|
|
HDR
|
22643
82.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
19243
337.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15827
135.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
21361
6.24 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6991
19.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6320
68.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5386
28.8 GB/sec |