|
6084
Single-Core Score |
17791
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | joelom |
| Upload Date | Fri, 25 Aug 2017 20:54:02 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Memory | 32.00 GB 1236MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z270 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 0906 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-6600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6084 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5947 | |
| Integer Score | 6263 | |
| Floating Point Score | 5963 | |
| Memory Score | 5898 | |
|
AES
|
5947
4.48 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5895
9.21 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5895
47.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5925
82.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5909
6.07 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5895
3.99 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6176
171.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5781
26.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6858
6.21 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5959
186.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6021
160.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9441
649.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
6125
17.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6135
129.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
5566
13.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5746
4.29 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5940
867.4 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5852
17132.0 FPS |
|
|
HDR
|
6077
22.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6144
107.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6404
54.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5848
1.71 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5921
16.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6613
65.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5242
28.0 GB/sec |
| Multi-Core Score | 17791 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 17489 | |
| Integer Score | 21265 | |
| Floating Point Score | 20268 | |
| Memory Score | 6333 | |
|
AES
|
17489
13.2 GB/sec |
|
|
LZMA
|
19748
30.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
22134
178.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
19648
272.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
21885
22.5 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
16563
11.2 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
22744
630.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
20636
93.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
23094
20.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
18909
590.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
17096
454.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
34265
2.36 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
22888
63.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
16602
350.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
22547
56.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
22098
16.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
19949
2.91 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
22447
65710.3 FPS |
|
|
HDR
|
21520
78.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
21381
374.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14649
125.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
23121
6.75 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7375
20.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6517
66.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5287
28.2 GB/sec |