|
5862
Single-Core Score |
16823
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | joelom |
| Upload Date | Fri, 25 Aug 2017 20:37:40 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Memory | 32.00 GB 1236MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z270 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 0906 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-6600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5862 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5699 | |
| Integer Score | 5986 | |
| Floating Point Score | 5734 | |
| Memory Score | 5815 | |
|
AES
|
5699
4.29 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5557
8.68 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5629
45.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5699
79.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5663
5.82 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5706
3.86 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5876
162.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5481
24.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6518
5.91 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5696
178.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5813
154.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8959
616.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
5911
16.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5857
123.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
5697
14.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5603
4.19 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5627
821.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5528
16183.3 FPS |
|
|
HDR
|
5851
21.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5839
102.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5958
51.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5662
1.65 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5751
15.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6503
66.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5260
28.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 16823 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 15307 | |
| Integer Score | 20035 | |
| Floating Point Score | 19149 | |
| Memory Score | 6485 | |
|
AES
|
15307
11.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17928
28.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
21253
171.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
18282
253.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
20371
20.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
15565
10.5 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
21850
605.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19422
88.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
22301
20.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
18818
588.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
15790
419.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
32464
2.23 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
20751
57.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
15907
336.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
20344
50.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
20459
15.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
18527
2.71 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
21390
62617.8 FPS |
|
|
HDR
|
20503
74.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
20783
364.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14429
123.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
21469
6.27 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7219
20.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6468
66.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5841
31.2 GB/sec |