|
4982
Single-Core Score |
14860
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | OviMot |
| Upload Date | Fri, 25 Aug 2017 19:36:02 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | MSI MS-7A72 |
| Motherboard | MSI Z270 PC MATE (MS-7A72) |
| Memory | 16.00 GB 1067MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel Z270 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.60 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-7600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4982 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4956 | |
| Integer Score | 5029 | |
| Floating Point Score | 4834 | |
| Memory Score | 5107 | |
|
AES
|
4956
3.73 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4792
7.49 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4858
39.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4822
66.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4900
5.04 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4921
3.33 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4907
136.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4639
21.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5597
5.07 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4787
149.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4896
130.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7446
512.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
4356
12.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4691
99.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
5076
12.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4702
3.51 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4640
677.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4714
13800.0 FPS |
|
|
HDR
|
4969
18.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4896
85.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5066
43.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4776
1.40 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5065
14.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5774
75.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4557
24.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14860 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 14025 | |
| Integer Score | 17590 | |
| Floating Point Score | 17052 | |
| Memory Score | 5636 | |
|
AES
|
14025
10.6 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16082
25.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18375
147.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16557
229.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
18529
19.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13170
8.91 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
19015
527.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
17205
78.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
20003
18.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
16430
513.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
14172
376.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
28247
1.94 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
17082
47.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
14720
311.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
19921
49.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
18602
13.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16427
2.40 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
18303
53581.7 FPS |
|
|
HDR
|
17697
64.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
17821
312.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12902
110.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
18267
5.34 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6246
17.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5824
74.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4923
26.3 GB/sec |