|
4447
Single-Core Score |
13006
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | bigalwoggy |
| Upload Date | Fri, 25 Aug 2017 19:24:53 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. To be filled by O.E.M. |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z77-D3H |
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 801MHz |
| Northbridge | Intel Ivy Bridge 09 |
| Southbridge | Intel Z77 04 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F23b |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-3570K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 58 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Package | Socket 1155 LGA |
| Codename | Ivy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4447 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3889 | |
| Integer Score | 4567 | |
| Floating Point Score | 4104 | |
| Memory Score | 4831 | |
|
AES
|
3889
2.93 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4920
7.69 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4638
37.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4377
60.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3329
3.42 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4743
3.21 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4020
111.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4109
18.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5260
4.77 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4294
134.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4502
119.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6639
456.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
4684
13.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2401
50.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
4365
10.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4063
3.03 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3768
550.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4396
12871.5 FPS |
|
|
HDR
|
5010
18.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4332
75.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5068
43.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4260
1.24 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4486
12.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7263
59.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3461
18.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13006 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 9953 | |
| Integer Score | 15753 | |
| Floating Point Score | 14542 | |
| Memory Score | 5287 | |
|
AES
|
9953
7.50 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17313
27.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
17378
139.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14518
201.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
12908
13.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12071
8.17 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15311
424.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15026
68.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
18713
17.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14703
459.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
12281
326.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
24746
1.70 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
17850
49.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
8734
184.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
17321
43.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
15759
11.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13525
1.97 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
16921
49536.0 FPS |
|
|
HDR
|
17302
62.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15471
271.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11935
102.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
16685
4.87 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5430
15.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7099
61.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3834
20.5 GB/sec |