|
5904
Single-Core Score |
20132
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | mengyu |
| Upload Date | Fri, 25 Aug 2017 18:06:19 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.12.6 (Build 16G29) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 16.00 GB 2801 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0151.B00.1708080034 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5904 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4993 | |
| Integer Score | 5731 | |
| Floating Point Score | 5868 | |
| Memory Score | 6574 | |
|
AES
|
4993
3.76 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4997
7.80 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5636
45.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5399
74.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5598
5.75 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6058
4.10 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4935
136.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4874
22.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6506
5.90 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4932
154.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5683
151.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9405
646.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
5902
16.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5888
124.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
6259
15.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5401
4.03 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5024
733.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6203
18159.7 FPS |
|
|
HDR
|
6644
24.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5889
103.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6296
53.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5405
1.58 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6532
18.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7514
57.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5789
30.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 20132 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16351 | |
| Integer Score | 23813 | |
| Floating Point Score | 23877 | |
| Memory Score | 7178 | |
|
AES
|
16351
12.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
21055
32.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
27081
217.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
22703
314.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
21286
21.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
23384
15.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
17386
482.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
20592
93.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
25936
23.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
21286
665.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
22243
590.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
43845
3.01 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
26782
74.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
18782
397.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
25264
63.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
23719
17.7 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
22811
3.33 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
32158
94139.9 FPS |
|
|
HDR
|
27413
99.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
24383
427.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
18330
156.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
24937
7.28 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7723
21.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7616
56.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6288
33.6 GB/sec |