|
5676
Single-Core Score |
19842
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | davechap |
| Upload Date | Fri, 25 Aug 2017 16:57:50 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.12.6 (Build 16G29) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 40.00 GB 2400 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0145.B09.1706181606 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5676 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3711 | |
| Integer Score | 5752 | |
| Floating Point Score | 5974 | |
| Memory Score | 5550 | |
|
AES
|
3711
2.80 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5119
8.00 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5605
45.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5168
71.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5654
5.81 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5685
3.85 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5052
140.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4887
22.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6598
5.98 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4955
154.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5778
153.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9605
660.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
6155
17.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5957
125.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
6330
15.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5494
4.10 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5094
743.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6372
18654.7 FPS |
|
|
HDR
|
6914
25.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5893
103.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6439
55.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5500
1.61 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5657
15.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5928
73.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5100
27.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 19842 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16311 | |
| Integer Score | 24071 | |
| Floating Point Score | 23298 | |
| Memory Score | 6024 | |
|
AES
|
16311
12.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
22697
35.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
27496
221.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
22253
308.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
22187
22.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
22257
15.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
17563
486.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
20288
92.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
25674
23.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
21095
659.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
23629
627.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
44206
3.04 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
27382
75.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
16858
356.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
25614
63.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
23838
17.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
23092
3.37 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
32922
96375.5 FPS |
|
|
HDR
|
27615
100.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
23837
417.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15431
132.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
25449
7.43 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6624
18.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5869
73.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5624
30.0 GB/sec |