|
5165
Single-Core Score |
15945
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | ds2017 |
| Upload Date | Fri, 25 Aug 2017 13:34:26 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.12.6 (Build 16G29) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 24.00 GB 2400 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0145.B09.1706181606 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-7600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5165 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3429 | |
| Integer Score | 5124 | |
| Floating Point Score | 5312 | |
| Memory Score | 5468 | |
|
AES
|
3429
2.58 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4723
7.38 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5385
43.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4634
64.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5018
5.16 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5109
3.46 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4360
120.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4425
20.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5879
5.33 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4372
136.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4915
130.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8159
561.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
5462
15.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5102
107.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
5743
14.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4754
3.55 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4583
669.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5425
15881.2 FPS |
|
|
HDR
|
6178
22.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5156
90.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5833
49.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5241
1.53 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5154
14.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6671
64.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4756
25.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 15945 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 15000 | |
| Integer Score | 18875 | |
| Floating Point Score | 18604 | |
| Memory Score | 5604 | |
|
AES
|
15000
11.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16189
25.3 MB/sec |
|
|
JPEG
|
20046
161.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
17080
236.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
19329
19.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
16307
11.0 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16221
449.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
16678
75.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
20918
19.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
17245
538.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
17319
460.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
32285
2.22 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
21451
59.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
13574
286.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
23074
57.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
19581
14.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16360
2.39 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
22193
64967.6 FPS |
|
|
HDR
|
21703
78.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
20698
362.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13409
114.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
19907
5.81 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5662
15.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6523
66.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4766
25.5 GB/sec |