|
4595
Single-Core Score |
13826
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.0 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | yanhuang |
| Upload Date | Fri, 25 Aug 2017 09:49:01 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.12.6 (Build 16G29) |
| Model | MacPro6,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-F60DEB81FF30ACF6 MacPro6,1 |
| Memory | 16.00 GB 1600 MHz DDR3 |
| BIOS | Apple Inc. MP61.88Z.0120.B00.1708080652 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-4670K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4595 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4061 | |
| Integer Score | 4805 | |
| Floating Point Score | 4724 | |
| Memory Score | 4062 | |
|
AES
|
4061
3.06 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4015
6.27 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5034
40.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4260
59.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4368
4.49 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4480
3.03 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4080
113.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4230
19.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5717
5.18 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4474
139.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4737
125.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8368
575.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
5142
14.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4366
92.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
4928
12.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4339
3.24 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4165
608.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5685
16642.2 FPS |
|
|
HDR
|
4611
16.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4807
84.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5016
42.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4769
1.39 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3729
10.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5855
73.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3071
16.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13826 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 9794 | |
| Integer Score | 16689 | |
| Floating Point Score | 16545 | |
| Memory Score | 4314 | |
|
AES
|
9794
7.38 GB/sec |
|
|
LZMA
|
15832
24.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19186
154.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14858
206.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16571
17.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
10605
7.18 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
14967
414.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
16233
73.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
19991
18.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
16715
522.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
15001
398.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
24728
1.70 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
19556
54.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11498
243.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
20814
51.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
17164
12.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15405
2.25 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
22373
65494.5 FPS |
|
|
HDR
|
16472
59.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
18668
327.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11233
96.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
19005
5.55 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4393
12.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5748
75.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3181
17.0 GB/sec |