|
5363
Single-Core Score |
18553
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | BarryTheButcher |
| Upload Date | Thu, 24 Aug 2017 13:16:04 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Z170 PRO GAMING |
| Memory | 16.00 GB 1600MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 3016 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5363 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4790 | |
| Integer Score | 5155 | |
| Floating Point Score | 4851 | |
| Memory Score | 6744 | |
|
AES
|
4790
3.61 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4813
7.52 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4792
38.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4923
68.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4758
4.89 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5300
3.59 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4984
138.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4734
21.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5622
5.09 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4722
147.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5023
133.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7817
537.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
5011
13.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4996
105.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
4872
12.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4713
3.52 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4731
691.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4715
13804.7 FPS |
|
|
HDR
|
4923
17.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4943
86.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5161
44.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4635
1.35 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6651
18.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7671
56.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6012
32.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 18553 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 21274 | |
| Integer Score | 21703 | |
| Floating Point Score | 20532 | |
| Memory Score | 7815 | |
|
AES
|
21274
16.0 GB/sec |
|
|
LZMA
|
21278
33.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
22363
179.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
20590
285.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
19506
20.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
22014
14.9 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
21016
582.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
18124
82.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
23562
21.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
19053
595.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
17860
474.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
37074
2.55 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
22934
63.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
15652
330.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
20784
51.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
21469
16.0 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
20553
3.00 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
24605
72028.4 FPS |
|
|
HDR
|
24026
87.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
19340
338.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
19566
167.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
20198
5.90 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
8549
23.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7681
56.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7270
38.8 GB/sec |