|
5944
Single-Core Score |
20218
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | BarryTheButcher |
| Upload Date | Thu, 24 Aug 2017 13:12:35 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Z170 PRO GAMING |
| Memory | 16.00 GB 1600MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 3016 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5944 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5432 | |
| Integer Score | 5891 | |
| Floating Point Score | 5529 | |
| Memory Score | 6815 | |
|
AES
|
5432
4.09 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5538
8.65 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5480
44.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5603
77.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5490
5.64 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6028
4.08 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5705
158.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5459
24.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6421
5.82 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5347
167.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5756
152.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8928
613.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
5653
15.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5754
121.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
5138
12.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5397
4.03 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5435
793.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5339
15630.6 FPS |
|
|
HDR
|
5700
20.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5588
97.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6137
52.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5337
1.56 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6435
17.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7884
54.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6240
33.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 20218 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 20127 | |
| Integer Score | 23839 | |
| Floating Point Score | 22930 | |
| Memory Score | 8028 | |
|
AES
|
20127
15.2 GB/sec |
|
|
LZMA
|
25057
39.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
24761
199.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
21613
299.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
20982
21.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
22995
15.6 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
23908
662.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
20292
92.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
23260
21.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
21568
673.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
19617
521.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
41344
2.84 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
26385
73.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
15039
317.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
23187
57.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
24732
18.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
23478
3.43 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
28832
84401.6 FPS |
|
|
HDR
|
27103
98.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
22641
396.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
19910
170.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
24572
7.18 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
9004
24.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7873
55.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7300
39.0 GB/sec |