|
5909
Single-Core Score |
19818
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | BarryTheButcher |
| Upload Date | Thu, 24 Aug 2017 12:52:28 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Z170 PRO GAMING |
| Memory | 16.00 GB 1600MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 3016 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5909 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5337 | |
| Integer Score | 5766 | |
| Floating Point Score | 5453 | |
| Memory Score | 7057 | |
|
AES
|
5337
4.02 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5451
8.52 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5374
43.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5501
76.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5322
5.47 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5771
3.91 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5598
155.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5166
23.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6388
5.79 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5330
166.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5632
149.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8796
604.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
5603
15.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5542
117.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
5407
13.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5278
3.94 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5393
787.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5276
15447.5 FPS |
|
|
HDR
|
5561
20.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5454
95.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6033
51.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5179
1.51 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6906
19.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8027
53.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6342
33.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 19818 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 20752 | |
| Integer Score | 23480 | |
| Floating Point Score | 22054 | |
| Memory Score | 7988 | |
|
AES
|
20752
15.6 GB/sec |
|
|
LZMA
|
24178
37.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
24588
197.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
21687
300.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
21653
22.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
21607
14.6 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
24055
666.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19742
89.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
25368
23.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20442
638.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
19227
510.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
41305
2.84 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
23812
66.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
14739
311.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
22879
57.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
23932
17.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
22986
3.36 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
26388
77249.3 FPS |
|
|
HDR
|
25457
92.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
20975
367.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
19472
166.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
24252
7.08 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
8966
24.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7917
54.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7183
38.4 GB/sec |