|
5418
Single-Core Score |
18625
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | jtkirk |
| Upload Date | Thu, 24 Aug 2017 07:44:45 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.12.6 (Build 16G29) |
| Model | iMac14,2 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-27ADBB7B4CEE8E61 iMac14,2 |
| Memory | 32.00 GB 2133 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM142.88Z.0118.B17.1612221936 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.01 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5418 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3536 | |
| Integer Score | 5401 | |
| Floating Point Score | 5576 | |
| Memory Score | 5691 | |
|
AES
|
3536
2.66 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4866
7.60 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5485
44.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5121
71.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5393
5.54 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5883
3.98 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4809
133.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4687
21.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5847
5.30 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4291
134.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5124
136.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9017
620.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
5440
15.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5661
119.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
5409
13.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5169
3.86 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4822
704.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5990
17535.5 FPS |
|
|
HDR
|
6467
23.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5582
97.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6067
51.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5205
1.52 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5820
16.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6246
69.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5071
27.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 18625 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16380 | |
| Integer Score | 22450 | |
| Floating Point Score | 21710 | |
| Memory Score | 5952 | |
|
AES
|
16380
12.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
21765
34.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
25101
202.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
20542
284.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
20423
21.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
21469
14.5 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16822
466.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19034
86.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
23856
21.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
19753
617.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
21450
569.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
40857
2.81 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
25204
69.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
17209
363.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
23773
59.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
22349
16.7 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
20588
3.01 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
29961
87707.6 FPS |
|
|
HDR
|
24791
89.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
22506
394.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15327
131.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
22217
6.49 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6519
18.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6143
70.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5267
28.1 GB/sec |