|
5611
Single-Core Score |
18314
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | kennectit |
| Upload Date | Thu, 24 Aug 2017 06:01:35 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock Z270 Gaming K6 |
| Memory | 16.00 GB 1601MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel Z270 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P2.00 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5611 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5199 | |
| Integer Score | 5568 | |
| Floating Point Score | 5321 | |
| Memory Score | 6247 | |
|
AES
|
5199
3.92 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5192
8.11 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5089
40.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5152
71.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5223
5.37 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5673
3.84 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5514
152.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5411
24.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5949
5.39 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5331
166.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5446
144.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8442
580.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
5070
14.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5149
108.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
4987
12.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5294
3.95 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5406
789.4 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5246
15358.8 FPS |
|
|
HDR
|
5597
20.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5512
96.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5751
49.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4999
1.46 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6138
17.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7546
57.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5265
28.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 18314 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 17899 | |
| Integer Score | 21798 | |
| Floating Point Score | 20712 | |
| Memory Score | 6981 | |
|
AES
|
17899
13.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
22666
35.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
22546
181.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
21317
295.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
19857
20.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
19077
12.9 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
23105
640.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
18463
83.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
23040
20.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
19570
611.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
17369
461.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
36443
2.51 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
22914
63.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
14279
301.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
21044
52.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
22930
17.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
22315
3.26 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
27863
81566.4 FPS |
|
|
HDR
|
24146
87.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
16933
296.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
16467
140.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
24328
7.11 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7258
20.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7737
56.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6061
32.4 GB/sec |